Zainspiruj się

Potrzebujesz pomocy tworząc swoją listę prezentów? Szukasz pomysłu na idealny prezent? Zapoznaj się z naszymi radami i sugestiami:


FAQ, czyli najczęściej zadawane pytaniaCzym jest Lista-osobista.pl?

Lista-osobista.pl to serwis umożliwiający tworzenie list prezentów. Każdy prezent na liście prezentów może posiadać opis, zdjęcia oraz odnośniki do innych stron internetowych gdzie znajduje się dodatkowy opis prezentu. Lista-osobista.pl umożliwia dodatkowo rezerwowanie prezentów przez uprawnione osoby. Lista-osobista.pl to również zbiór pomysłów na prezent na każdą okazję. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne.


Kim są "uprawnione osoby"?

W serwisie Lista-osobista.pl "uprawnione osoby" to internauci, którzy otrzymali od Ciebie link do Twojej listy. Jeżeli dla swojej listy prezentów zaznaczyłeś opcję "Czy można rezerwować?" to dodatkowo "uprawnione osoby" powinny otrzymać od Ciebie hasło do listy. "Uprawnione osoby" nie muszą rejestrować się w serwisie Lista-osobista.pl żeby przeglądać i rezerwować prezenty z Twoich list.


Czy muszę się rejestrować aby skorzystać z serwisu?

Nie musisz zakładać konta w systemie Lista-osobista.pl o ile nie masz zamiaru zakładać własnej listy prezentów. Nie rejestrując się w systemie możesz:

 • › przeglądać artykuły dotyczące pomysłów na prezent,
 • › przeglądać listy prezentów użytkowników systemu od których otrzymałeś link do ich listy prezentów,
 • › rezerwować prezenty z list użytkowników.

Jakie są korzyści z rejestracji w serwisie?

Po zarejestrowaniu się w serwisie Lista-osobista.pl na dzień dzisiejszy będziesz miał możliwość:

 • › tworzenia własnych list prezentów (zakładka Listy prezentów),
 • › dodawania prezentów do list (zakładka Prezenty).

A do czego będę miał dostęp w przyszłości? Nasze plany rozwojowe są ambitne, ale to na razie tajemnica, nie chcemy podsuwać pomysłów konkurencji.


Co znajdę w zakładce Listy Prezentów?

W zakładce listy prezentów możesz dodawać nowe listy oraz modyfikować parametry dla już istniejących list.

 

Parametry które można ustawić dla pojedyńczej listy:

  nazwa listy
  nazwa listy jest widoczna dla osób przeglądających. Przy pierwszym zapisaniu listy na podstawie nazwy tworzony jest niepowtarzalny identyfikator Twojej listy w systemie. Identyfikator pozwala na przyjaźniejsze dla oka zapisanie adresu URL Twojej listy np. http://www.lista-osobista.pl/lista/123/drogi_swiety_mikolaju.html
  opis dla listy
  opis powinien być rozwinięciem nazwy listy - jest widoczny dla osób przeglądających. Opis dla listy powinien zawierać treść, która pozwoli zidentyfikować osobę(y) do której należy lista, ponieważ system Lista-osobista.pl nie wyświetla na liście prezentów żadnych danych o właścicielu listy. Przykładowy opis Lista pomysłów na prezent urodzinowy dla Marka W.; Ślubna lista prezentów Beaty i Michała
  czy można rezerwować?
  jeśli ten parametr jest zaznaczony to prezenty z tej listy można będzie rezerwować (niezbędne wtedy jest podanie hasła do takiej listy). Jeżeli parametr pozostaje niezaznaczony to lista prezentów nie jest zabezpieczana hasłem i nie można z niej nic zarezerować. Do takiej listy dostęp mają wszyscy internauci znający adres Twojej listy. Parametr polecamy zaznaczyć w przypadku ślubnych list prezentów - dla innych list wg uznania.
  hasło do listy
  Jeżeli została zaznaczona opcja "Czy można rezerwować?" to właśnie to hasło będą musieli wpisać odwiedzający aby mieć dostęp do Twojej listy. Dlaczego to hasło nie jest "ukryte pod gwiazdkami"? Z prostej przyczyny, jeśli zapomnisz hasła nie będziesz miał problemu z jego odzyskaniem. Hasło na stronie logowania dla gości jest "ukryte".
  ukrywaj zarezerwowane
  zaznacz ten parametr jeśli chcesz aby już zarezerwowane prezenty nie wyświetlały się na liście. Przeglądający listę będą jedynie widzieli te prezenty, które można jeszcze zarezerwować.
  ukrywaj osoby
  zaznacz ten parametr jeżeli chcesz aby nie wyświetlała się informacja o osobie, która zarezerwowała prezent, a wyświetlała jedynie informacja czy prezent został zarezerwowany. Pamiętaj jednak, że jeżeli odznaczysz ten parametr, a jakieś prezenty z Twojej listy zostały już zarezerwowane to informacje o osobach, które zarezerwowały już prezenty nadal będą niewidoczne. Informacje o osobach będą widoczne na prezentach, które zostaną zarezerwowane po uaktywnieniu tej opcji.
  wymagaj potwierdzeń e-mail
  zaznacz ten parametr jeżeli chcesz aby do osób, które chcą zarezerwować prezent wysyłany był mail z odnośnikiem po którego kliknięciu prezent zostanie dopiero zarezerwowany. Chcesz mieć pewność, że prezent nie został zarezerwowany "przez pomyłkę" zaznacz ten parametr.

  Z poziomu listy prezentów masz również dostęp do wszystkich prezentów, które przypisane są do tej listy. Jeśli została zaznaczona opcja "Czy można rezerwować?" to prezenty zarezerwowane będą oznaczone na liście kolorem zielonym i będziesz mógł, jeśli zajdzie taka potrzeba, zdjąć dla takiego prezentu rezerwację.


Co znajdę w zakładce Prezenty?

W zakładce Prezenty wyświetlane są wszystkie Twoje prezenty przypisane do list. Jeżeli któryś z prezentów został zarezerwowany to wyświetla się on na zielonym tle.

 

Dodając nowy prezent podajesz kilka parametrów:

Nazwa prezentu
Parametr nie wymaga wyjaśnienia. Należy jednak pamiętać że przy pierwszym zapisaniu prezentu na podstawie jego nazwy tworzony jest niepowtarzalny identyfikator, który nie ulega zmianie przy kolejnych zmianach nazwy prezentu.
Opis prezentu
Opis powinien zawierać wytyczne, które pomogą osobom zainteresowanym lepiej dobrać prezent do Twoich oczekiwań. Jeżeli w nazwie wpiszesz coś bardzo ogólnego to w opisie warto sprecyzować czym powinien cechować się prezent. Np. jeżeli jako nazwę prezentu podasz Aparat fotograficzny to w opisie podaj przykładowo markę, typ i/lub funkcje które taki aparat posiadać powinien.
Lista prezentów
Wybierasz do jakiej listy zostanie przypisany ten prezent.
Odnośnik 1, 2, 3
Masz możliwość podania do trzech odnośników to stron zewnętrznych gdzie przeglądający będą mogli dowiedzieć się więcej o prezencie. Może to być link do konkretnego sklepu, link do strony producenta czy też link do podobnego prezentu. Jest to parametr opcjonalny. Po kliknięciu na odnosnik serwis Lista-osobista.pl przenosi przeglądającego na wybraną przez Ciebie witrynę.
Zdjęcie 1, 2
Masz możliwość dodania do dwóch zdjęć/obrazków związanych z prezentem. Obrazki przesyłane do serwisu Lista-osobista.pl mogą być w formacie gif, jpg i png. Obrazki są automatycznie skalowane z zachowaniem proporcji do rozmiaru 200x300 oraz 80x80 i przechowywane na serwerze Lista-osobista.pl. Maksymalna wielkość przesyłanego obrazka to 512 KB. Dodanie zdjęć/obrazków jest opcjonalne.

Parametry wymagane do dodania nowego prezentu to nazwa, opis i lista.


Jak zmienić kolejność prezentów na liście?

Podczas dodawania prezentów do listy nowododane prezenty umieszczane są na końcu listy. Jeżeli chcesz zmienić ich kolejność to:

 • › wejdź na zakładkę Listy prezentów,
 • › wybierz listę prezentów klikając na jej nazwę,
 • › teraz najedź myszką na dowolny prezent (wskaźnik myszki zmieni się w charakterystyczne strzałki) naciśnij lewy klawisz myszy i przesuń prezent na liście w górę lub w dół w wybrane miejsce. Gotowe.

Lista gotowa, prezenty dodane. Co dalej?

Najwyższa pora poinformować o swojej liście osoby zainteresowane. W tym celu należy wygenerować odnośnik do swojej listy, a następnie przesłać go znajomym. Jak wygenerować odnośnik do listy? Po wejściu na zakładkę Listy prezentów przy każdej liście znajduje się ikona Stwórz odnośnik do tej listy po kliknięciu na którą masz możliwość wygenerowania odnośnika dla swojej listy prezentów. Wygenerowany odnośnik możesz przesłać swoim znajomym pocztą lub komunikatorem, możesz też umieścić go na swojej stronie lub blogu.


Jakie są dostępne domeny dla moich list?

Domeną podstawową jest Lista-osobista.pl. Dla tej domeny istnieje kilka subdomen, które możesz użyć przy generowaniu odnośników do swoich list.

 

Dostępne subdomeny dla Lista-osobista.pl:

 • › moja.lista-osobista.pl
 • › nasza.lista-osobista.pl
 • › slubna.lista-osobista.pl
 • › urodzinowa.lista-osobista.pl
 • › imieninowa.lista-osobista.pl
 • › swiateczna.lista-osobista.pl

Propozycję nowych subdomen proszę wysyłać na adres sugestie@lista-osobista.pl

Ważna informacja. Subdomeny Lista-osobista.pl przekierowują zawsze na adres Lista-osobista.pl. Co to oznacza? Twoja lista prezentów jest dostępna pod wszystkimi w/w adresami jednakże w pasku przeglądarki zawsze wyświetlać się będzie domena Lista-osobista.pl.


Czy to nie psuje idei dawania prezentów?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Jeżeli dobrze znasz osobę którą chcesz obdarować, wiesz co lubi, czym się interesuje i co ją ucieszy, nie musisz korzystać z żadnej listy prezentów. Często jednak nie mamy pomysłu na prezent nawet dla najbliższych i wtedy przygotowana przez nich lista pomysłów ułatwi nam dopasowanie odpowiedniego prezentu lub uchroni nas przed wręczeniem nieodpowiedniego. Na pewno nie raz zdziwisz się jakie pomysły  na prezent będą mieli Twoi znajomi. Przeglądając pomysły na prezent innych możesz trafić na prezenty, które Tobie miło byłoby otrzymać lub które pasują dla kogoś z Twoich znajomych.

 Coraz częściej Młode Pary przygotowują swoją ślubną listę prezentów. Minęły czasy kiedy młodzi rozpoczynając wspólna drogę życiową nie mieli nic na starcie i cieszyli się z każdego otrzymanego prezentu. Tworzą w związku z tym listę rzeczy, które szczególnie przydałaby im się na starcie. Serwis Lista-osobista.pl umożliwia tworzenie takich list i dodatkowo daje możliwość rezerwowania poszczególnych prezentów tak, żeby nie zostały one zdublowane.

 Jeżeli Młoda Para nie przygotowała własnej ślubnej listy prezentów to najczęściej goście zaproszeni na wesele kontaktują się z rodzicami bądź świadkami Młodej Pary w celu ustalenia co warto by kupić, co kupili już inni, tak żeby ich prezent był wyjątkowy i niepowtarzalny. Nic nie stoi na przeszkodzie aby  rodzice lub świadkowie w serwisie Lista-osobista.pl stworzyli listę rzeczy, która będzie zawierać prezenty już zakupione przez gości weselnych i która będzie na bieżąco uaktualniana. Goście mający dostęp do takiej listy będą wiedzieli co już zostało kupione, a Młoda Para nie musi nawet wiedzieć że taka lista istnieje!

 

 

 
Nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie z zakresu działania serwisu Lista-osobista.pl?
Napisz na adres support@lista-osobista.pl

Ta strona używa cookies dzięki którym nasz serwis może działać sprawniej. Korzystając z tej strony zgadzasz się na użycie plików cookie.

OK, zamknij
Więcej informacji